Advokáti vyzývají k podpoře Ukrajiny a zastavení šíření dezinformací

Advokáti vyzývají k podpoře Ukrajiny a zastavení šíření dezinformací

Advokáti se neztotožňují s hlasitými kolegy z vlastních řad, kteří chtějí jednat s Ruskem a šíří dezinformace.


Praha, Brno, 24. 2. 2023 Na české politické scéně figurují advokáti a advokátky, kteří odmítají oficiální postoj představitelů České republiky ve věci války na Ukrajině. Tito vyzývají k jednání s Ruskem o dodávkách energií a zastavení dodávek zbraní a jiné materiální pomoci napadené Ukrajině, i snížení podpory ukrajinským uprchlíkům. Tito jedinci také výrazně podporují českou dezinformační scénu, či jsou přímo její aktivní součástí. Jako reakce vznikla iniciativa s cílem tyto tendence odmítnout.


Je zcela v pořádku, že se v politickém spektru objevují různé názory. Lež však není názor. Válka na Ukrajině odhalila různé názorové proudy, které jsou patrné i mezi advokáty. Zastánci těchto proudů požadují změnu české politiky, snížení či zastavení podpory Ukrajině, a naopak nepřímý nebo zcela přímý příklon k Rusku. Je u nich také zjevná podpora dezinformační scény. Někteří z těchto advokátů jsou také více či méně politicky aktivní. Jiní členové České advokátní komory, tj. advokátky, advokáti, advokátní koncipientky i koncipienti, se rozhodli proti hlasům z vlastních řad vymezit. Chtějí se jednoznačně distancovat od proruských a dezinformujících kolegů a zároveň ukázat široké veřejnosti, že proruští jedinci šířící polopravdy a lži nepředstavují většinu v advokátních řadách. Ba právě naopak, že čeští advokáti souhlasí s podporou napadené Ukrajiny, jakož i s podporou demokracie a bojem proti šíření dezinformací.

Skupina advokátů v čele s Ondřejem Frimlem, Janem Vytřísalem a Janem Rohlenou proto odstartovala iniciativu v podobě veřejného prohlášení. Cílem je sjednotit další advokáty i širokou veřejnost prostřednictvím společné deklarace, aby tato iniciativa následně mohla být předložena České advokátní komoře jako organizaci advokacii v ČR zaštiťující. Iniciátoři tak chtějí představenstvu ukázat, jaký všeobecný názor tiché většiny v advokátním stavu převládá a že neberou etický kodex advokáta jako prázdnou deklaraci.


Text prohlášení je k dispozici na webu www.prohlaseniadvokatu.cz. Prohlášení může podepsat kdokoliv.

Kontakt: 

Mgr. Ondřej Friml
friml@akfriml.cz
+420 774 775 654


Mgr. Jan Vytřísal
vytrisal@iustoria.cz
+420 777 366 857


JUDr. Jan Rohlena
jan.rohlena@post.cz
+420 737 911 960